Maminko, podívej se, co všechno musím udělat v prvních třech měsících těhotenství.

11.03.2019

Milá maminko,

já vím, že je ti úplně jedno, jestli jsem zygota nebo blastocysta. Paní doktorka ti tady napsala, co všechno musím udělat, abych se ti za 9 měsíců narodilo. Je to pěkná dřina a občas to ta příroda zařídí špatně. Když je chyb moc, řeknu si, že jsem pěkný popleta a raději to ukončím. Paní doktorka tomu říká samovolný potrat. Maminko, nic si z toho nedělej. Za dva až tři měsíce to vezmeme zase od začátku a já už budu vědět, jak na to, aby to všechno dobře dopadlo.

Tvoje miminko


Embryonální období


Obrázky pro vás připravila doc. MUDr. I. Kacerovská Musilová, PhD.

První měsíc těhotenství


Co se děje v prvním týdnu těhotenství

V 1. týdnu těhotenství ještě nejste těhotná, ale tělo se začíná na těhotenství připravovat. V počáteční fázi menstruačního cyklu roste v děložní dutině sliznice, která se odloučila při menstruaci a v jednom z vaječníků dozrává vajíčko.

Co se děje ve 2. týdnu těhotenství

Pokud máte 28 denní menstruační cyklus, proběhne 14. den ovulace. K oplození vajíčka může dojít pouze ve velmi krákém časovém úseku 12-17 hodin po ovulaci. Pokud tedy chcete otěhotnět, naplánujte si správně pohlavní styk. Vajíčko, které se při ovulaci uvolnilo z vaječníku si aktivně uchopí vejcovod. Z toho vidíte, že nestačí aby byl vejcovod pouze průchodný. Musí být také volný a funkční. Ve vejcovodu se vajíčko setká se spermií a dochází k oplození.

Co se děje ve 3. týdnu těhotenství

obr. 1a děložní sliznice na počátku těhotenství
obr. 1a děložní sliznice na počátku těhotenství
obr. 1b dopplerovské zobrazení žlutého tělíska ve vaječníku s typickým "ohnivým kruhem"
obr. 1b dopplerovské zobrazení žlutého tělíska ve vaječníku s typickým "ohnivým kruhem"

První kroky ve vývoji embrya tvoří:

  • oplodnění vajíčka
  • rýhování zygoty
  • vznik blastocysty
  • zanoření blastocysty do děložní sliznice (implantace-nidace).

Z vejcovodu se oplozené vajíčko, které se nazývá zygota, přesouvá do děložní dutiny a rýhuje se. K prvnímu rozdělení na dvě zcela shodné buňky dochází přibližně za 30 hodin. Další dělení je již rychlejší.

Zárodek, který tvoří 16 buněk se nazývá morula. Pátý den po oplození vstoupí morula do dělohy. Do buněčné masy moruly se dostává tekutina a vzniká dutina. Tímto okamžikem se morula mění v blastocystu.

Blastocysta se pohybuje volně v děloze a vyživuje se produkty děložní sliznice. Během 6. dne vývoje zárodku se přichytí blastocysta k buňkám děložní sliznice a nastává hluboké zanoření-nidace. V blastocystě se odliší dvě skupiny buněk. Vnější skupina se nazývá trofoblast a vnitřní embryoblast. Trofoblast obklopuje obvod celého embrya. Umožňuje zanoření, výživu a později se z něho vyvíjí velká část placenty. Embryoblast leží na jednom polu uvnitř blastocysty. Pokud se zárodek úspěšně zahnízdí, začne vznikat těhotenský hormon hCG.

Pro první zjištění, zda jste skutečně těhotná, stačí použít těhotenský test z lékárny, který prokáže přítomnost hCG v moči. Test je velmi citlivý.

Co se děje ve 4. týdnu těhotenství

obr. 3D ultrazvuk děložní dutiny a gestačního váčku 4 týdny + 5 dnů
obr. 3D ultrazvuk děložní dutiny a gestačního váčku 4 týdny + 5 dnů

Část těhotenství v tuto kritickou dobu zaniká kvůli poruše vývoje nebo špatnému zanoření. Jednotlivé kroky ve 2. týdnu vývoje embrya tvoří:

  • vývoj trofoblastu a embryoblastu
  • vznik dutin (amniová dutina, choriová dutina)
  • prorůstání klků do děložní sliznice

Další vývojové stadium embrya se nazývá gastrula. Před přeměnou blastocysty v gastrulu zárodek měří pouhých 0,1-0,2 mm.

Ve druhém týdnu vývoje embrya vznikla primitivní placenta, která se ve třetím týdnu dále rozvíjí. Vytvářejí se výrůstky-klky, které již obsahují cévy. Cytotrofoblast obklopující celé embryo vytvoří bariéru proti matce. Po nahlodání stěny mateřských cév se krev vylévá do dutinek v obalu. Od této chvíle zajišťuje mateřská krev po celé těhotenství výživu zárodku a přísun kyslíku.

Druhý měsíc těhotenství


 Jste v 5. týdnu těhotenství

obr. trojúhelníkovitý tvar děložní dutiny a gestační váček (domeček miminka) v 5 týdnu těhotenství
obr. trojúhelníkovitý tvar děložní dutiny a gestační váček (domeček miminka) v 5 týdnu těhotenství

Embryo je ještě velmi malé a začíná se formovat do podlouhlého tvaru.Je již zřejmé, kde je hlavička. Přibližně 17. den vývoje tvoří zárodek tři listy, které jsou základem všech orgánů a tkání. Zárodek měří asi 1,25 mm.

Formující se placenta má již řadu klků.

Na koni 5. týdne těhotenství se objeví v oblasti budoucího krku obrysy několika prvosegmentů.Z jejich materiálu později vzniknou obratle. V embryu se začíná formovat krevní oběh, který tvoří jednoduchá srdeční trubice. Do ní přitéká krev z primitivní pupeční žíly, která přivádí krev z placenty. Základ srdce začíná tepat a v srdci a cévách proudí krev. Základ nervového systému ještě není uzavřený.

Pokud jste tak již neučinila, objednejte se neprodleně ke gynekologovi. Zatelefonujte sestřičce a sdělte jí první den posledních menses. Sestřička vám vypočítá optimální termín pro vyšetření a bude informovat lékaře, který se na vaši návštěvu pečlivě připraví. Upřesní s vámi předchozí anamnestické údaje a výsledky dosavadních vyšetření a doplní je o infomace o zdravotním stavu otce dítěte a dalších rodinných příslušníků. Připraví si těhotenskou průkazku a na základě ultrazvukového vyšetření stanoví termín porodu a nástupu na mateřskou dovolenou, vypracuje harmonogram dalších důležitých vyšetření a určí den další kontroly.


Co se děje v 6.týdnu těhotenství

 pohled do gestačního váčku s embryem
pohled do gestačního váčku s embryem
 6+4 týden těhotenství
6+4 týden těhotenství

Začíná mimořádně důležité období pro zdravý vývoj dítěte. V tomto časovém úseku může dojít díky nepříznivým vlivům ke vzniku vrozených vad. Negativní roli hraje kromě kouření, užívání drog a alkoholu také užívání léků a některá infekční onemocnění matky.

V 6. týdnu těhotenství se mění vzhled zárodku. Zárodečný terčík se postupně přetváří ve válcovité tělíčko. Embryo rychle roste a svým vzhledem připomíná pulce. Měří 2-4 mm. Začínají se vyvíjet trávicí ústrojí, plíce a močový měchýř. Do 10. týdne těhotenství se vytvoří základy všech orgánů.

Zárodek je v amniovém váčku, kde ho ze všech stran obklopuje plodová voda.

Pupečník spojuje zárodek s primitivní placentou.

Na konci 6. týdne měří zárodek 6-8 mm. Má již uzavřenou nervovou trubici.Zvětšuje se základ mozku,který má nyní podobu váčku s velkou dutinou. Na stranách se zvýšil počet budoucích obratlů na přibližně 30 párů. Dolní pól zárodku tvoří ocasní hrbol.Na opačném konci je patrný čelní hrbol s mělkou jamkou-primitivní dutinou ústní. Pod ní v místě budoucího krku se objevují tři žaberní oblouky. Pod nimi je srdeční hrbol-základ srdce.Pulz ještě ne zcela vyvinutého srdce vám již lékař ukáže při ultrazvukém vyšetření.Vzniká primitivní střevo. Na hlavě se objeví tmavě zbarvený základ oka. Za ohnutím mozku vzniká základ vnitřního ucha. Ve výši budoucího srdce se začínají vývíjet horní končetiny, které zpočátku připomínají ploutvičky.


Co se děje v 7. týdnu těhotenství

7+2 týden těhotenství
7+2 týden těhotenství

Část embrya, kde bude hlava, tvoří polovinu celé délky těla. Růst hlavové části souvisí s překotným vývojem mozku.Výběžky žaberního oblouku, který se vytvořil v 6. týdnu těhotenství se staly základem dolní čelisti.

Základy očí jsou stále daleko od sebe, nacházejí se po stranách budoucího obličeje.

Budoucí ručičky rostou do délky. To, co v 6. týdnu připomínalo ploutvičky, nyní vypadá jako malé pádlo. Je již znát místo, kde bude zápěstí.

Prvosegmenty-budoucí obratle, se nyní vytvářejí až do ocasního konce zárodku. Celkem jich vznikne 42 až 44 párů, ovšem některé postupně zaniknou. Nakonec jich zbude 34 párů, což odpovídá počtu obratlů páteře.

Na přední straně zárodku se tvoří pupečník, kterým procházejí cévy.

Nové hrbolky na embryu naznačují, kde budou nožičky miminka. Podobně jako tomu bylo v 6. týdnu u ručiček, nyní připomínají budoucí dolní končetiny ploutvičky. Dolní končetiny jsou oproti horním ve vývoji téměř o týden opožděné.

Začínají se vyvíjet a pracovat embryonální ledviny.

Srdíčko již pulzuje, ale plíce se začínají teprve utvářet.

Co se děje v 8. týdnu těhotenství

8+4 týden těhotenství
8+4 týden těhotenství

V 8. týdnu těhotenství je zárodek velký asi jako menší fazole. Měří 14 až 20 milimetrů.

V 7, týdnu těhotenství má zárodek nosní kanálky, ze kterých se vytvoří nosní dírky.

Základy očí, které jsou zatím po stranách hlavy, mají výrazné sítnice díky množství pigmentu.

Výběžky pro dolní čelist ohraničují ústa a vytváří se brada. Ta je v porovnání se zbylou částí obličeje velmi malá.

Je vytvořen základ zevního zvukovodu.

Na konci 8. týdne těhotenství se přední část trupu zvětšuje.

Na horních končetinách se již dá poznat paže a předloktí. Na konci se objevují čtyři rýžky, prstové paprsky, tedy budoucí prsty.

Na dolních končetinách již rozlišíte koleno, stehenní a bércovou část. Základy prstů nohy vzniknou v příštím týdnu těhotenství. Při použití ultrazvukového přístroje s velkým rozlišením již lékař vidí na srdíčku chlopně.


Třetí měsíc těhotenství


Co se děje v 9 týdnu těhotenství

9+6 týden těhotenství
9+6 týden těhotenství

Vaše budoucí miminko je nyní v sedmém týdnu vývoje a je velké zhruba jako oliva .Měří dva až tři centimetry. Hlava je oproti trupu značně velká.

V obličeji dochází ke srůstání jednotlivých výběžků, které tak vytvořily jeho základ.

Základy nosních dírek se přibližují ke středu obličeje. Mezi nimi vyniká hřbet nosu, který se zvedá. Oči se přesouvají ze stran dopředu a přibližují se k sobě. Ústa jsou široká. Kolem zevního zvukovodu vzniká šest výrazných hrbolků, které se v následujícím týdnu těhotenství stanou ušním boltcem.

V břišní dutině roste do délky tenké střevo a skládá se do kliček. Poměrně velký je v tomto období základ jater, což vede k napřimování trupu dosud stočeného zárodku.

Výraznými změnami v 9. týdnu těhotenství procházejí končetiny. Rýhy mezi prstovými paprsky na rukou se ztenčují. Základy prstů jsou nyní spojeny tenkými plovacími blánami. Na dolních končetinách se rýhy a prstové paprsky teprve zakládají.

Na ultrazvuku jsou v 9. týdnu těhotenství patrné pohyby miminka. Otáčí se, kroutí, ohýbá končetiny. Tyto pohyby ale matka ještě necítí.


Co se děje v 10. týdnu těhotenství

V 10. týdnu těhotenství je plod dlouhý asi 23 mm. Při ultrazvukovém vyšetření jej lékař měří od temene k dolnímu konci trupu. Hlava dosud představuje asi polovinu celkové délky těla. Ovšem tvar se začíná měnit, zakulacuje se a vzpřimuje. Obličej je již dobře rozeznatelný, i když v porovnání s mozkovou částí je malý. Má jasné lidské znaky. Původně velmi široký ústní otvor se zužuje.

Oči zůstávají otevřené, ale základy očních víček jsou již vytvořené.

Zevní zvukovod obklopuje jednotný ušní boltec.

Ztenčuje se oblast krku a tělo zárodku se napřimuje.

Mezi dolními končetinami se objevuje společné vyústění močových a pohlavních cest v jednom ze dvou otvorů. Kolem něho se tvoří základy zevních pohlavních orgánů. Druhý otvor je vyústění trávicí trubice.

Na končetinách rostou prsty do délky, ale postupně se zkracují, až vymizí plovací blány. Zřejmé jsou palečky, které jsou silnější než ostatní prsty. Chrupavčité základy budoucích kostí se objevují uvnitř končetin a začínají se vyvíjet svaly. Zpoždění vývoje dolních končetin je stále znát, ale jednotlivé prstíčky jsou už zčásti oddělené.
Srdce je kompletně vyvinuté.

Na konci 10. týdne těhotenství jsou již založeny všechny důležité vnitřní i zevní orgány. Plod má všechny zřetelné lidské znaky. Vnitřní orgány se vyvíjí ve specifické ženské a mužské. Pohlaví vašeho děťátka však ještě nelze určit, přestože jestli je to kluk nebo holka bylo dáno už při početí.

Během 10. týdne těhotenství, se zkracuje ocasní konec zárodku a na konci týdne už je takřka neznatelný.


Fetální období

Co se děje v 11. týdnu těhotenství

11+4 týden těhotenství
11+4 týden těhotenství

Hlava plodu je v 11. týdnu těhotenství stále hodně velká, je velmi výrazná především mozková část. Postupně vznikají základy lebky. Začínají být zřejmé také svaly. Nos se zužuje stejně jako ústa. Brada začíná vystupovat. Oční víčka srůstají, za nimi se vyvíjejí oči.

Nastupuje fetální období, kdy tělo rychle roste do délky a kdy se zvětšují orgány, které postupně vyzrávají.

Srdce pumpuje krev.

V játrech se tvoří krvinky.

Jednotlivé obratle páteře jsou zatím chrupavčité, ale brzo se změní na kosti podobně jako žebra. Ta jsou dobře viditelná díky tenké kůži.

Na konci 11. týdne těhotenství vyplňuje děloha celou pánev. Plod je veliký asi jako malý citron a váží méně než 10g.

Placenta se zvětšuje, aby zajistila dostatek kyslíku a živin.

Plod již umí polykat amniovou tekutinu (plodovou vodu), do které zároveň močí.


Co se děje ve 12. týdnu těhotenství

12+4 týden těhotenství
12+4 týden těhotenství

Plod již připomíná člověka. Měří 6 až 7 cm a váží už 10g a již nyní občas cucá palec.

Při ultrazvukovém vyšetření vám necháme poslechnout tlukot srdce plodu.

Rysy v obličeji budoucího miminka se zjemňují. Hřbet nosu se vyvýšil, nízká bradička rovněž vystoupila. Čelo je vypouklé. Ušní boltce jsou vytvořené, i když se stále nacházejí zhruba ve výšce brady.

Ultrazvukem hodnotíme po ukončeném 12 týdnu šíjové projasnění -nuchální translucenci. Podle jeho tloušťky vyslovíme podezření na přítomnost Downova syndromu nebo dalších vad. Podrobnější informace o prvotrimestrálním skriningu naleznete na našich stránkách.

V tuto dobu je dobře znatelná páteř složená z obratlů.

V 10. týdnu vývoje plodu dokážeme velice přesně určit termín porodu měřením temenokostrční vzdálenosti ultrazvukem. Pro stanovení stáří těhotenství a termínu porodu je rozhodující velikost plodu a nikoliv první den menstruace.

Naopak obtížné je v tomto týdnu určení pohlaví, i když se pohlavní orgány již začínají postupně odlišovat. U chlapečků je růst rychlejš. Na rozdíl od dívek se do délky zvětšuje pohlavní hrbolek, tedy budoucí penis.

Plod má již ve 12. týdnu těhotenství vyvinuté reflexy a dokonce může cítit bolest.

Zažívací trakt plodu dokáže vstřebávat cukry.

Podvěsek mozkový-hypofýza, začíná tvořit hormony.

Na konci 12 týdne těhotenství jsou vytvořené orgány budoucího miminka a nyní již budou jenom růst. Končí kritické období, ve kterém vznikají vrozené vývojové vady.

13+0 týden těhotenství
13+0 týden těhotenství


Informace o změnách v organismu těhotné ženy a o vývoji plodu získáte na www.porodnice.cz a www.tehotenstvionline.cz, kde můžete sledovat na videu vývoj plodu týden po týdnu

zdroj- www.tehotenstvionline.cz


© 2019 Charitativní webové stránky | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky